Wybór samochodu to poważna decyzja. Wiąże się z dużymi kosztami, a po zakupie wydatki jeszcze rosną ? o samochód trzeba dbać. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad kupnem samochodu, żeby nie mieć w związku z tym więcej problemów niż korzyści. Trzeba dobrze przemyśleć, jaki samochód kupić, aby tego pomysłu nie żałować i czerpać radość oraz korzyści z jazdy.
Po pierwsze, trzeba się zastanowić, czy wybrać samochód nowy czy używany. Na dzień dzisiejszy kupno nowego samochodu to raczej luksus, na który stać niewielu, zwłaszcza, że w podobnej cenie można kupić używany pojazd z wyższej półki lub z bogatszym wyposażeniem. Jeśli zdecydujemy się na samochód używany, warto przejrzeć informacje dostępne w internecie, aby dowiedzieć się, jaki konkretnie model będzie nam odpowiadał.
Do rozważenia są samochody większe i mniejsze, terenowe, miejskie, wielomiejscowe wszystko zależy od naszych potrzeb. Kwestia dosyć kluczowa, to silnik. Jaką ma mieć pojemność, aby kupiony samochód odpowiadał naszym potrzebom. Jeśli samochód ma być ekonomiczny, silnik nie może być zbyt duży, ale nie warto też przesadzać w drugą stronę, litrowej pojemności silnik w samochodzie może się okazać pomyłką. Trzeba przemyśleć też, czy chcemy samochodu jeżdżącego na benzynę, ropę czy gaz. Używane samochody z silnikiem diesla są bardziej podatne na złe użytkowanie, ponieważ są one znacznie precyzyjniejsze od silników benzynowych.
Jeśli okaże się, że poprzedni właściciel nie dbał o jednostkę napędową i na przykład będzie trzeba wymienić wtryskiwacze, kupno samochodu z marzenia może stać się koszmarem , zestaw wtryskiwaczy może zdublować cenę całego pojazdu. Dlatego warto wiedzieć, od kogo kupujemy samochód. Niezłą propozycją jest, żeby właściciel samochodu przejechał się z nami, najpierw jako kierowca, później jeździmy sami, dzięki temu poznamy jego styl jazdy i zobaczymy, czy nie popełnia błędów, które mogą wpłynąć na żywotność samochodu. Jeśli będziemy chcieli kupić samochód na benzynę, musimy liczyć się z tym, że taki pojazd będzie więcej palił od podobnego samochodu z silnikiem diesla. Różnice wynoszą około litra – półtora litra na każde przejechane sto kilometrów.
Jeżeli rozważamy samochód na gaz, warto dowiedzieć się, gdzie był dokonywany montaż instalacji. Ważne jest, aby instalacja gazowa w kupowanym samochodzie była montowana w profesjonalnym zakładzie. Trzeba też uważnie obejrzeć samochód zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Ślady rdzy mogą zapowiadać problemy, z którymi będzie trzeba się zmierzyć. Silnik nie może wydawać dziwnych dźwięków w czasie jazdy, a tapicerka wytarta niewspółmiernie do rzekomego przebiegu może sugerować, że samochód miał cofany licznik.
Warto też zwrócić uwagę na to, jak działa skrzynia biegów. Bardzo często można kupić samochód z niesprawną, źle działającą i nieprecyzyjną skrzynią biegów. Nie można także pominąć układu hamulcowego, który nie powinien nosić śladów rdzy ani być uszkodzony, gdyż jest to element odpowiadający za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Nad kupnem samochodu warto się dobrze zastanowić, a na prezentację samochodu wziąć ze sobą nawet zaznajomionego mechanika, który będzie w stanie fachowym okiem ocenić, czy samochód nadaje się do użytku, czy będzie ciągnął za sobą zbyt duże koszty.