Samochodowa instalacja gazowa – czy warto?

Samochodowe instalacje gazowe znane są w naszym kraju już od wielu lat. Część kierowców do dziś jednak powtarza, że nie warto ich używać. Jaka jest prawda?

Czy instalacja gazowa to opłacalna inwestycja?

Rozważanie tego problemu należałoby rozpocząć od kwestii oszczędności, podczas codziennej eksploatacji pojazdu. Gaz LPG do samochodów od zawsze był tańszy od paliwa. Dziś w dobie niesamowitych wręcz podwyżek cen paliwa koszty jazdy na gazie są z pewnością o wiele niższe od eksploatacji auta zasilanego benzyną. Nie ma co do tego wątpliwości. Analizując opłacalność posiadania w samochodzie instalacji gazowej należy jednak wziąć pod uwagę dwie rzeczy – koszt zakupu instalacji gazowej i koszt jej eksploatacji, rozumianej jako koszt ewentualnych napraw, droższych przeglądów rejestracyjnych i innych wydatków.

Dopiero po szczegółowym porównaniu wydatków i przewidywanych oszczędności można mówić o opłacalności montażu instalacji gazowej. Oczywiście niewiele jest przypadków, w których zakup instalacji gazowej kompletnie się nie opłaca. Od ilości przejechanych kilometrów zależy jednak jak szybko inwestycja w instalację LPG zwróci się w postaci pieniędzy oszczędzonych
na codziennej eksploatacji pojazdu. Fachowcy mówią wprost: przy przeciętnych przebiegach auta, już po roku, dwóch instalacja gazowa staje się zyskowną inwestycją, dzięki której przy każdym kolejnym tankowaniu oszczędzamy pieniądze.

Podsumowując, wbrew obiegowym opiniom, zakup instalacji gazowej do samochodu prawie zawsze się opłaca. Warto się na nią zdecydować – po dłuższym lub krótszym czasie można cieszyć się znacznymi oszczędnościami na kosztach eksploatacji auta. Warto się o tym przekonać.